Ako vybrať nabíjačku

Návod ako si správne vybrať nabíjačku na Váš akumulátor...

 

Na každý akumulátor správna nabíjačka
 
Nabíjačky sa používajú na nabitie akumulátora. Nabitie akumulátora sa vykoná vhodnou nabíjačkou jednosmerným prúdom rôznej veľkosti a za rôzny čas.
Výrobcovia akumulátorov doporučujú nabíjanie, ktoré trvá cca 10 hodín prúdom 0,1 (1/10) z kapacity akumulátora v Ah v Ampéroch. Napríklad akumulátor o kapacite 40 Ah sa doporučuje nabíjať prúdom 40/10 t. j. 4 Ampére 10 hodín. Dĺžka trvania nabíjania je v skutočnosti rozdielna v závislosti od konkrétnych podmienok ako je napr. vek akumulátora, stav elektrod, stav vybitia, klimatické podmienky a pod. Za rýchle nabíjanie sa považuje nabíjanie prúdom vyšším ako Ah/10.

Čo potrebujem zistiť, aby som vedel vybrať vhodnú nabíjačku?

Napätie akumulátora vo Voltoch, veľkosť kapacity v Ah, typ akumulátora. Rozhodnem sa, či chcem používať nabíjačku aj ako štartér. Progresívne nabíjanie je automatickými nabíjačkami.
 
Podľa ktorých údajov z katalógu si vyberiem vhodnú nabíjačku?

- V katalógu si pozriem údaj výrobcu o menovitom (strednom) nabíjacom prúde podľa normy 60335-2-29. Vyberiem si najbližšiu hodnotu k hodnote doporučenej výrobcom akumulátorov (Ah/10). Ak predpokladám, že budem potrebovať aj rýchle nabíjanie, vyberiem si nabíjačku o stupeň vyššiu;

- Údajom efektívny nabíjací prúd je určený maximálny nabíjací prúd. V katalógoch obyčajne výrobcovia neurčujú čas ako dlho môže nabíjačka maximálnym prúdom nabíjať až zasiahne tepelná ochrana alebo poistka. Maximálny nabíjací prúd môže poslúžiť na krátke prednabitie napr.10 minút ako pomoc pri štarte;

- Menovitá kapacita akumulátora je v katalógu kapacita, ktorú nabíjačka dosiahne za 10 hodín, ako doporučujú výrobcovia akumulátorov. Výrobcovia nabíjačiek používajú rôzne menovité kapacity napr., ktoré sa dosiahnu za 4,8,15 hodín.

- Technický údaj váha určuje váhu prenosnej nabíjačky. Rozdiel je najmä pri porovnávaní váhy klasickej nabíjačky s invertorovou. U klasických nabíjačiek podstatnú časť váhy tvorí transformátor a z toho odvodený prúd a výkon. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz
Predaj alkoholických nápojov mladistvým osobám je zakázaný. Nákupom na tomto eshope potvrdzujete, že máte aspoň 18 rokov.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie