Rúška v školách alebo nie? Pozreli sme sa na pravidlá naprieč Európou

Nový školský rok začína a diskutovanou témou je povinnosť nosenia rúšok v školách. Na Slovensku majú byť minimálne prvé dva týždne rúška povinné pre druhý stupeň a odporúčané pre prvý stupeň. "Musíme si uvedomiť, že nástup do škôl sa týka približne 800-tisíc ľudí, ktorí vstúpia do kontaktov s ostatnými. Je potrebné, aby sme zachytili riziko počas začiatku, preto tie preventívne opatrenia na prvé dva týždne,“ uviedol minister školstva Branislav Gröhling.

Mimochodom, Slovensko, Česko, Venezuela a Vietnam sa zaradili v marci medzi prvé krajiny na svete, ktoré zaviedli povinnosť nosenia rúšok na verejnosti. Pozreli sme sa ako vyzerá začiatok školského roka v iných európskych krajinách.

Anglicko

Pre väčšinu územia Anglicka platí odporúčanie ministerstva, aby žiaci nenosili rúška. Argumentom je, že na rozdiel od iných zhromaždení na verejnosti prichádzajú školáci do denného kontaktu takmer iba s rovnakými ľuďmi.
Žiaci druhého stupňa základných škôl v Anglicku budú musieť nosiť rúška na školských chodbách v tých oblastiach krajiny, kde boli zavedené lokálne opatrenia proti šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2.
Povinnosť nosiť pokrývky tváre však môže byť zavedená pre všetky školy v prípade, ak sa v krajine zvýši tempo šírenia nákazy.

Francúzsko

Vo Francúzsku už nebude znížený počet žiakov v triedach ako na jar. Nosenie rúšok ale bude v interiéri povinné pre zamestnancov a študentov starších ako 11 rokov. Takže učitelia budú učiť v rúškach. Stoly či kľučky sa musia dezinfikovať najmenej raz denne.

Taliansko

Na Apenínskom polostrove otvárajú školy po polroku v polovici septembra. Počet žiakov v triedach sa zníži, keďže musia sedieť vo vzdialenosti jeden meter od seba. Študenti a učitelia budú musieť nosiť rúška.
Na vyučovanie sa budú prednostne využívať vonkajšie alebo veľké priestory ako divadlá a múzeá. Dištančné štúdium bude k dispozícii pre študentov žijúcich so zraniteľnými členmi domácnosti. V Taliansku stále prebieha diskusia o vhodnej miere opatrení pri návrate do škôl.

Nemecko

V 16 nemeckých štátoch sa začína školský rok v rôznom čase a s rôznymi pravidlami na nosenie rúšok. Triedy reorganizovali do väčších skupín, takzvaných „kohort“, aby tie neprichádzali spolu do kontaktu v jedálňach a podobne. Odporúča sa časté umývanie alebo dezinfekcia rúk či nechytať zábradlia. Učitelia majú k dispozícii bezplatné testovanie. Školu môžu pri zistení pozitívneho prípadu zatvoriť aj na dva týždne.

Španielsko

Španielske deti sa mohli vrátiť dobrovoľne do škôl už v máji. Teraz má každý zo 17 autonómnych regiónov rôzne pravidlá. Jednotná je povinnosť dodržiavať sociálny odstup 1,5 metra pre starších žiakov. Rúška budú povinné pre starších žiakov a učiteľov, ak sa nedá dodržať sociálny odstup. Školské zariadenia musia čistiť raz za deň a toalety aspoň trikrát denne.

Česko

V Česku nebudú v školách rúška plošne povinné. Zaviesť ich môžu, keď niektorý región zasvieti na koronavírusovom semafore na oranžovo, čo znamená komunitné šírenie. Povinnosť sa netýka materských škôlok a špeciálnych škôl. Pôvodne plánovali zaviesť povinné nosenie plošne.

Na Rednod.sk nájdete široký výber produktov na ochranu tváre. Jednorazové ochranné rúška, bavlnené rúška so slovenským znakom, multifunkčná športová šatka s nápisom hasiči a iné.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz
Predaj alkoholických nápojov mladistvým osobám je zakázaný. Nákupom na tomto eshope potvrdzujete, že máte aspoň 18 rokov.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie