Porovnanie 50 čeloviek Ledlenser a Fenix: Pre dobrodruhov, lovcov, bežcov, pracantov aj deti

Ktorú čelovku si vybrať? Porovnali sme pre Vás približne 50 čelových svietidiel top značiek Ledlenser a Fenix. 

LEDLENSER

Dvojičky Rainer a Harald Opolkovci z nemeckého mesta Solingen začínali pred vyše 25 rokmi skromne. V garáži, so starým Atari počítačom, sadou náradia a kapitálom tisíc nemeckých mariek. Dnes patrí Ledlenser k svetovým lídrom vo výrobe svietidiel s desiatkami patentov. Na Rednod.sk nájdete 30 modelov čeloviek Ledlenser navrhnutých v Nemecku, a to za najlepšie ceny na Slovensku. Každá čelovka Ledlenser má po registrácii záruku sedem rokov!

ledlenser modely

SÉRIA H 

Jedna z najpredávanejších sérií čeloviek na trhu prešla na začiatku tohto desaťročia kompletným redizajnom. Je to najširšia a najuniverzálnejšia séria. Modely H5, H7, H15 a H19 disponujú technológiou Flex Sealing Technology - majú certifikát minimálne IP67, takže sa pýšia úplnou odolnosťou proti prachu a odolnosťou minimálne proti dočasnému ponoreniu do vody. Modely H19 sú dokonca úplne vodoodolné, a teda vhodné aj pre potápačov. Iba H5 Core je na klasické tužkové baterky, ostatné redizajnované modely v tejto sérii sú dobíjateľné, čo je ekonomicky a ekologicky výhodnejšie.       

Core vs. Work vs. Signature

Core verzie čeloviek zo série H vynikajú všestrannosťou a sú vhodné na bežné každodenné používanie. Okolo domu, na menšie kutilstvo, prechádzky, venčenie, cestovanie, fotografovanie, outdoor aktivity. Ide o čelovky s najlepším pomerom ceny a výkonu. 

Work verzie čeloviek vyrábajú odolnejšie proti nárazom a pádom. Majú dodatočnú ochranu šošovky a pogumovanie. Sú určené najmä do náročnejšieho pracovného prostredia. V porovnaní s Core a Signature verziami vynikajú najprirodzenejším svetlom, ktoré sa najviac podobá slnečnému svetlu. Hodnota CRI (Color temperature index) verzií Work je 90 (pri Core to je 70 a pri Signature 80). K Work čelovkám dostanete v originálnom balení tiež sadu úchytov na prilbu či náhradnú silikónovú čelenku.  

Signature sú najvýkonnejšie verzie čeloviek s prémiovým prevedením. V porovnaní s Core majú prirodzenejšie svetlo a dostanete ich spolu s užitočným príslušenstvom: s držiakmi, úchytom na GoPro, držiakom na bicykel atď. a H19 aj s bluetooth náramkovým ovládačom čelovky. 

Do série H patria aj cenovo najdostupnejšie modely H3.2, H4 (obe na tužkové baterky) a H4R (dobíjateľná). Majú menší výkon a odolnosť, ale okrem ceny vynikajú napríklad nižšou hmotnosťou. H4 a H4R majú vzadu aj červené svetielko.     

SÉRIA MH 

Čelovky zo série MH síce nedosahujú výkony a dosvity ako čelovky zo série H, ale naďalej sú to na trhu nadpriemerné čelovky. V porovnaní s H sériou majú nižší certifikát odolnosti IP57, čo je čiastočná ochrana pred prachom a odolnosť voči striekajúcej vode zo všetkých smerov. Čiže sú odolné proti dažďu a snehu, čo väčšine ľudí postačuje.

Modely MH4 až MH8 vynikajú praktickou technológiou Dual Power, ako zdroj energie môžete použiť akumulátor aj tužkové batérie. MH modely sú kompaktnejšie a ľahšie ako čelovky zo série H a vďaka úchytu ich rýchlo môžete použiť aj ako ručné svietidlo či ako svietidlo prichytené na opasok či batoh. V porovnaní s dizajnovo jednotvárnou H sériou sú čelovky z MH série k dispozícii v rôznych farebných kombináciách.    

MH3, MH4 a MH5 disponujú dvomi módmi výkonu Power a Low Power, MH7, MH8 a MH11 majú až štyri módy + blikanie a MH11 aj stroboskop. Od modelu MH4 vyššie je k dispozícii navyše červené LED svetlo, pri modeloch MH8 a MH11 dokonca LED svetlo v štyroch farbách. MH11 je možné ovládať cez aplikáciu pomocou technológie bluetooth. 

SÉRIA NEO PRE BEŽCOV  

Séria NEO obsahuje najmenšie a najľahšie čelovky určené pre nočných bežcov a "Matejov Tóthov" :D NEO 4 funguje na princípe vymieňania bateriek, NEO 6R a NEO 10R sa dobíjajú. Vzadu majú všetky aj červené svetlo pre zvýšenie bezpečnosti. NEO 6R a NEO 10R sa dodávajú aj spolu s hrudným pásom pre pripevnenie čelovky.  

SÉRIA KIDLED PRE DETI

Dinosaurus alebo dúha? Pre deti sú určené čelovky Kidled 2 (na baterky) a Kidled 4R (dobíjacie) s detským dizajnom. Hlavový pásik je nastaviteľný, má bezpečný kryt bateriek / akumulátora. Biele, modré a červené svetlo. 

SÉRIA ATEX DO VÝBUŠNÉHO PROSTREDIA

Ledlenser vyrába tiež špeciálne čelovky série ATEX určené do výbušného prostredia. Modely EX8EX8R, iLH8R s ochranou IP66 a IP68 ocenia hasiči a záchranári, ľudia pracujúci na čerpacích staniciach, v lakovniach či v rôznych odvetviach chemického priemyslu. Pri odbere viacerých kusov nás kontaktujte ohľadom cenovej ponuky. 

FENIX

Táto značka je na trhu viac ako 20 rokov. Pôsobí vo vyše 100 krajinách a má už viac ako 10 miliónov zákazníkov. Vyrábajú čelovky, baterky, lucerny či svetlá na bicykel. Motto značky je "Svietidlá do extrémov" a cieľom je byť najlepším výrobcom mobilných svietidiel na svete. Svietidlá vyrábajú v Shenzhene v Číne. Podstupujú mnohé testy odolnosti. Čelovka Fenix má záruku až 5 rokov, na akumulátory 2 roky.

fenix

Séria HL

Sem patria ľahké čelovky kompaktných rozmerov, ale s optimálnym pomerom medzi hmotnosťou a výkonom. Ideálne sú tak na aktívne športy ako beh, cyklistika, turistika, lezenie či na bežné každodenné využitie napríklad na prechádzkach, pri venčení či pri menej náročných domácich prácach. Čelovky zo série HL majú odolnosť IP66, čiže úplnú ochranu pred prachom a voči intenzívne tryskajúcej vode. Ak je v názve modelu písmeno "R", tak je čelovka dobíjateľná. 

Novinka HL15 je napájaná z dvoch mikrotužkových bateriek a má dokonca odolnosť proti dočasnému ponoreniu do vody. HL18R a HL18R-T sú obojživelníci s akumulátorom aj možnosťou núdzového využitia klasických bateriek. HL18R-T je mladší brat HL18R so športovou čelenkou ovládateľnou jednou rukou a neutrálnejšou farbou svetla. HL32R a HL40R majú najviac svetelných módov, aj "burst" mód, teda krátky extrémny výkon baterky, či mód na čítanie.

Séria HM

Čelovky série HM sú v porovnaní so sériou HL vo všeobecnosti mierne drahšie, výkonnejšie a odolnejšie. Majú pevné telo z hliníkovej alebo magnéziovej zliatiny a odolnosť dokonca proti trvalému ponoreniu do vody (testované v hĺbke 2 metre po dobu 4 hodín). Tieto čelovky sú ako stvorené aj pre náročnejšie outdoor aktivity. 

HM23 je na tužkové baterky. HM50R V2.0 má aj dva režimy červeného svetla, jej príbuzná z limitovanej edície HM51R Ruby V2.0 má väčšiu výdrž, teplejší odtieň svetla, magnetickú koncovku pre uchytenie na železe či ešte viac režimov červeného svetla. Obe sa dajú rýchlo použiť aj ako minibaterka do ruky, a hlavne majú nielen dobíjateľný akumulátor, ale zároveň môžete použiť aj baterky CR123A (vtedy sa výkon obmedzí).

HM60R má už čelenku aj cez vrch hlavy a dva svetelné kužele. Zaujímavá je funkcia Frequency Sensing, čelovka dokáže sama upraviť intenzitu svetla podľa rýchlosti Vášho pohybu. Jej sesternica HM61R Amber má neutrálnejšiu farbu svetla, magnetické nabíjanie, využitie ako minibaterka (rýchle vyňatie z držiaku) a zdrojom energie môže byť okrem akumulátora aj baterka CR123A. 

HM65R patrí k najobľúbenejším modelom. Disponuje dvomi výkonnými reflektormi, nadpriemernou výdržou a má konštrukciu z magnéziovej zliatiny, nemá červené svetlo a nedá sa vyňať z držiaka. HM65R-T má v porovnaní s HM65R lepší maximálny výkon, ale slabšiu výdrž, no výhodou je športová čelenka nastaviteľná jednou rukou vďaka Sport Fit systému. HM70R je extrémne výkonný model s extrémnou výdržou a s tromi zdrojmi svetla (diaľkovým, do šírky a červeným svetlom). Červeným svetlom dokáže nepretržite blikať 33 dní. 

Séria HP

Najvýkonnejšie čelovky s viacerými svetelnými kužeľmi a najlepším dosvitom. Zároveň majú najvyššiu hmotnosť a externe umiestnený akumulátor, ktorý nosíte vzadu na hlave alebo na opasku. Pri HP16R môžete použiť aj klasické baterky. HP25R 2.0 využíva jeden akumulátor typu 21700, HP30R 2.0 dva.

TEPLOTA SVETLA

Zjednodušene čím menej Kelvinov, tým je odtieň farby teplejší, viac do žlta. Čím viac Kelvinov, tým je odtieň farby studenší, viac do modra. Prirodzené denné svetlo má cca 5000 K a okolo tejto hodnoty sa pohybujú aj čelovky.

Dôležitým parametrom je CRI, takzvaný index podania farieb. Zjednodušene čím je vyšší, tým lepšie a prirodzenejšie je svetlo. Hodnota 100 znamená ideálne podanie farieb akoby pod slnečným svetlom.

ODOLNOSŤ PROTI PRACHU A VODE 

Skratka IP (z anglického "International Protection") uvádzaná pri čelovkách vyjadruje stupeň ochrany krytom proti vniknutiu cudzích predmetov (vrátane prachu) a proti vniknutiu vody (vrátane dažďa). Všetky čelovky Ledlenser majú minimálne čiastočnú ochranu proti prachu a všetky sa pýšia odolnosťou minimálne proti dažďu. Niektoré modely sú prispôsobené aj na ponorenie do vody. 

IPX4 (odolnosť voči striekajúcej vode zo všetkých smerov v množstve 10 litrov za minútu po dobu 5 minút)

IP54 (čiastočná ochrana pred prachom, odolnosť voči striekajúcej vode zo všetkých smerov)

IP57 (čiastočná ochrana pred prachom, odolnosť voči dočasnému ponoreniu do vody)

IP66 (úplná ochrana pred prachom, odolnosť voči intenzívne tryskajúcej vode)

IP67 (úplná ochrana pred prachom, odolnosť voči dočasnému ponoreniu do vody)

IP68 (úplná ochrana pred prachom, úplná odolnosť voči trvalému ponoreniu do vody)