Pomáhajú v tme aj mraze. Podporili sme Pohotovostný pátrací tím

Mráz, dážď, blato, tma. To všetko bolo našim nepriateľom, ale nikto sa nevzdal. Tri dni takmer bez prestávky sme po žiadosti rodiny pátrali po nezvestnom staršom pánovi v obci Beniakovce a širokom okolí, najmä popri toku rieky Torysa,“ spomína si na prvú tohtoročnú pátraciu akciu Juraj Pulščák, veliteľ Pohotovostného pátracieho tímu na východnom Slovensku.

Žiaľ, na tretí deň našli pána bez známok života v rieke zachyteného o padnutý strom. Po nájdení tela okrem bežných úkonov upokojovali aj rodinu, ktorá pomáhala s pátraním. Ročne pátrajú po desiatkach nezvestných osôb, niektoré akcie končia šťastne a iné smutne. Občianske združenie Pohotovostný pátrací tím tvorí 75 aktívnych členov a vyše 200 dobrovoľníkov po celom Slovensku.

Od prvého dňa sa aktívne zapojili aj do pomoci pre utečencov. Na hranice vypravili viacero dodávok s humanitárnou pomocou, koordinovali ľudí v záchytných strediskách, pomáhali s evidenciou, ošetrovali ranených. Pátračom a dobrovoľníkom z PPT venoval obchod Rednod.sk záchranársky batoh a pohotovostnú tašku, ktoré využijú pri ich činnosti.

APLIKÁCIA PATRO A PSIA POMOC

Od minulého roka pomáha pri pátraní aj bezplatná aplikácia Patro. Informuje verejnosť o nezvestných osobách, zároveň môžu ľudia podľa jednoduchého manuálu pridať do systému ďalšiu osobu. Administrátor príspevok ešte skontroluje a schváli.

Fotografiu a popis osoby tak ihneď dostanú do svojho smartfónu všetci užívatelia. Vylepšili sme tak otázku informovanosti pre verejnosť, ale dali sme zároveň možnosť podieľať sa pasívne alebo aktívne na pátraní po nezvestnej osobe. Aplikáciu už dnes používajú tisíce ľudí, čo nás teší,“ hovorí Pulščák.Začali aj s rozvíjaním spolupráce s kynológmi, viacero akcií absolvovali v súčinnosti s Kynologickou záchrannou jednotkou Košice pod velením Kamila Jeremiáša a jeho šikovných dobrovoľníkov so šikovnými psíkmi. A aké má PPT plány do ďalších mesiacov? „Sme vždy pripravení pomôcť. Naďalej chceme zlepšovať vybavenosť, pripravenosť, komunikáciu a školiť nových členov, aby sme pri ostrých zásahoch vždy poskytli tú najadekvátnejšiu a najprofesionálnejšiu pomoc,“ dodal Juraj Pulščák.

"Našou jedinou výplatou je poďakovanie a uznanie od ľudí, ktorým sme pomohli, plus kladné ohlasy máme tiež od polície. To nás na konci nášho úsilia vždy poteší a zahreje pri srdci. Nepoznáme totiž lepší pocit ako je zachrániť ľudský život, a to je naše poslanie,“ povedal nám v rozhovore minulý rok Jozef Juhoš, zakladateľ PPT.

Viac informácií o združení, či možnostiach ako požiadať o pomoc a ako poskytovať pomoc, nájdete na webe patranie.org. Pohotovostný pátrací tím pôsobí ako ostatná záchranná zložka Integrovaného záchranného systému.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz
Predaj alkoholických nápojov mladistvým osobám je zakázaný. Nákupom na tomto eshope potvrdzujete, že máte aspoň 18 rokov.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie