Podpaľač spláca hasičom tisícky eur. Zakladal požiare v okolí bydliska

V rokoch 2018 a 2019 ohrozovala mesto Břeclav a okolie v Juhomoravskom kraji séria požiarov tráv, kríkov a polí. Mladý študent, tesne po dovŕšení plnoletosti, zakladal požiare v okruhu do dvoch kilometrov od svojho bydliska. V júli 2019 páchateľa odfotili pohotoví poľnohospodári. Vďaka tomu ho polícia chytila a priznal sa k celkovo desiatim požiarom.

Mladík dokopy zapríčinil výjazd dvadsiatich profesionálnych alebo dobrovoľných hasičských jednotiek. Pokutu zaplatil na mieste, ale zároveň musí uhradiť náklady spojené s jeho úmyselným protiprávnym konaním. Tie sa v Českej republike vypočítavajú z paušálnej sumy 5600 Kč (212 eur) za každú začatú hodinu zásahu každej hasičskej jednotky. Celkovo vznikli Hasičskému záchrannému zboru Juhomoravského kraja a zriaďovateľom dobrovoľných hasičských jednotiek škody vo výške približne 3800 eur. Mladík už má za sebou niekoľko splátok podľa dohodnutého splátkového kalendára, informovali českí hasiči.

Podpaľači na Slovensku

Podpaľačstvo je nebezpečným fenoménom aj na Slovensku. Slovenskí hasiči zasahovali v roku 2019 pri 9602 požiaroch, z toho približne každý desiaty vznikol úmyselne. Pred pár rokmi napríklad 17-ročný mladík trikrát založil požiar v priestoroch starého železničného depa v Trnave. Povedal, že to robil pre zábavu, lebo sa nudil.

Súvisiace produkty
Hasiace prístroje
Odevy pre hasičov

Súvisiace články
Vlčkovskí hasiči zasahovali proti sršňom
Ako hasič v plnej výstroji vybehol na skokanský mostík v Tatrách

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 

Stará vs nová. Hašení trávy. #staranova #hzs #hzsjmk #feuerwehr #vatrogasci #hasici #pozar #cnb #baw

Príspevok, ktorý zdieľa HZS Jihomoravského kraje (@hzsjmk),

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz
Predaj alkoholických nápojov mladistvým osobám je zakázaný. Nákupom na tomto eshope potvrdzujete, že máte aspoň 18 rokov.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie