Kvetový, agátový, lesný... Ktorý med si vybrať?

V našej ponuke nájdete kvalitné slovenské medy Apimed. Med kvetový, agátový a zmiešaný lesný nesú od roku 2015 aj značku kvality SK GOLD udelenú ministrom pôdohospodárstva SR. Aké sú rozdiely medzi týmito typmi medu? 

KVETOVÝ med

Overená klasika. Najlacnejší, na Slovensku najdostupnejší a najpoužívanejší. Prvý jarný med z nektáru ovocných stromov či repky olejnej, neskôr zo slnečnice či z lúčnych kvetov z celého územia Slovenska. Obľúbený aj pri varení a pečení. Kryštalizuje rýchlejšie a v porovnaní s lesným má jemnejšiu arómu. Ľahko stráviteľný vďaka vyššiemu obsahu jednoduchých cukrov, ale pozor na rýchle zvýšenie hladiny cukru v krvi a nadmernú konzumáciu. Obsahuje peľové zrnká bohaté na zdraviu prospešné látky.

LIPOVÝ med

Má svetložltú až zelenkastú farbu, arómu lipového kvetu. Kryštalizuje pomalšie. Pôsobí proti nachladnutiu, výborný doplnok pri problémoch s dýchacími cestami, astme, problémoch s obličkami. Mierne drahší ako zmiešaný kvetový med. Často se poté využívá i při hubnutí, jako alternativa cukru.

AGÁTOVÝ med

Med s vyšším obsahom fruktózy a prakticky bez peľu, takže veľmi málo kryštalizuje, zostáva dlhšie tekutý a je vhodný pre slabších alergikov. Pýši sa povesťou najsladšieho. Jemný med pochádzajúci prevažne z agátových hájov na Záhorí a južnom Slovensku. 

LESNÝ med

Med plnej a výraznej chute z medovice stromov ako dub, jedľa, smrek či z lesných malín. Má tmavšiu farbu, je hustejší a obsahuje väčšie množstvo minerálnych látok. Zároveň je ťažšie dostupný a cenovo drahší. Tento typ nájdete v našej ponuke až na jar, ale môžete ochutnať špeciálny produkt - staroslovanská medovina z lesného medu

PASTOVANÝ med

Niektorí ľudia si obľúbili aj pastovaný med. Ten je vyšľahaný do krémovej podoby. Pastovanie medu je vlastne riadená kryštalizácia. Najčastejšie sa na pastovanie používa kvetový med, nevhodný je agátový. 

 

MEDOVÉ VÝROBKY NÁJDETE TU