FFP2 či KN95: Ktoré respirátory si vybrať?

Slovenský minister zdravotníctva a viacerí odborníci odporúčajú v aktuálnej situácii nosenie respirátorov, ktoré majú vyššiu účinnosť ako rúška. V Rakúsku či Nemecku zaviedli dokonca povinnosť nosiť respirátory FFP2 v obchodoch i v hromadnej doprave. Respirátory sú už aktuálne dostupné pre všetkých, nie len pre zdravotníckych pracovníkov či astmatikov ako na jar. Dajte si však pri nákupe pozor, aké respirátory kupujete.

Respirátory iba s označením KN95 (čínska norma) či N95 (americká norma) neprešli európskym schvaľovacím procesom. Na jar dostali pri nedostatku respirátorov ešte dočasnú výnimku v európskych krajinách, a tak sa ľahko dostali na náš trh. Napríklad rakúski či českí vedci upozorňujú (viac TU), že vyššiu ochranu zabezpečujú respirátory, ktoré prešli aj európskym schvaľovacím procesom a spĺňajú aj európsku normu FFP2. Niektoré obchody predávajú lacnejšie respirátory KN95 aj s označením FFP2, hoci európsku normu nespĺňajú.   

"VYŠŠIA" NORMA FFP2

Podstatný rozdiel medzi KN95 a FFP2 je v tom, že európska norma EN 149 predpisuje test nielen aerosólom pevných častíc, ale tiež parafínovým olejom. V praxi to znamená, že respirátory spĺňajúce aj normu FFP2 chránia lepšie ako tie iba s normou KN95. Zároveň by ale respirátory s normou KN95 mali byť účinnejšie ako obyčajné jednorazové rúška. 

Kvalitnejšie respirátory KN95 FFP2 spĺňajúce európsku normu EN 149 nájdete aj v eshope Rednod.sk.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz
Predaj alkoholických nápojov mladistvým osobám je zakázaný. Nákupom na tomto eshope potvrdzujete, že máte aspoň 18 rokov.