FFP2 či KN95: Ktoré respirátory si vybrať?

Slovenský minister zdravotníctva a viacerí odborníci odporúčajú v aktuálnej situácii nosenie respirátorov, ktoré majú vyššiu účinnosť ako rúška. V Rakúsku či Nemecku zaviedli dokonca povinnosť nosiť respirátory FFP2 v obchodoch i v hromadnej doprave. Respirátory sú už aktuálne dostupné pre všetkých, nie len pre zdravotníckych pracovníkov či astmatikov ako na jar. Dajte si však pri nákupe pozor, aké respirátory kupujete.

Respirátory iba s označením KN95 (čínska norma) či N95 (americká norma) neprešli európskym schvaľovacím procesom. Na jar dostali pri nedostatku respirátorov ešte dočasnú výnimku v európskych krajinách, a tak sa ľahko dostali na náš trh. Napríklad rakúski či českí vedci upozorňujú (viac TU), že vyššiu ochranu zabezpečujú respirátory, ktoré prešli aj európskym schvaľovacím procesom a spĺňajú aj európsku normu FFP2. Niektoré obchody predávajú lacnejšie respirátory KN95 aj s označením FFP2, hoci európsku normu nespĺňajú.   

"VYŠŠIA" NORMA FFP2

Podstatný rozdiel medzi KN95 a FFP2 je v tom, že európska norma EN 149 predpisuje test nielen aerosólom pevných častíc, ale tiež parafínovým olejom. V praxi to znamená, že respirátory spĺňajúce aj normu FFP2 chránia lepšie ako tie iba s normou KN95. Zároveň by ale respirátory s normou KN95 mali byť účinnejšie ako obyčajné jednorazové rúška. 

Kvalitnejšie respirátory KN95 FFP2 spĺňajúce európsku normu EN 149 nájdete aj v eshope Rednod.sk.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz
Predaj alkoholických nápojov mladistvým osobám je zakázaný. Nákupom na tomto eshope potvrdzujete, že máte aspoň 18 rokov.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie