Deň hasičov: Poznáte príbeh svätého Floriána?

Svätý Florián je patrón hasičov a záchranárov, kominárov, hutníkov, pekárov, hrnčiarov, katolícky svätec a ochranca pred neúrodou, suchom i povodňami. Žil na prelome 3. a 4. storočia počas prenasledovania kresťanov za vlády cisára Diokleciána na území dnešného Rakúska. Tento plukovník legionárskeho vojska rímskeho cisára sa preslávil charakterom, odvahou a obetavosťou. V roku 304 sa postavil na obranu 40 zatknutých a uväznených kresťanov. Za pokus o ich vyslobodenie bol zatknutý, odsúdený a zomrel mučeníckou smrťou. Najprv mal byť upálený, ale údajne vyhlásil: "Ak tak urobíte, vystúpim do neba v plameňoch." Namiesto upálenia ho potom zbičovali a hodili do rieky s kamenným závažím.

Legenda hovorí, že voda vyplavila Floriánovo mŕtve telo na skalu, kde ho našla vdova Valéria, ako ho pred zhanobením stráži veľký orol. Ten sa objavil aj na niektorých neskorších zobrazeniach tohto svätca. Floriánove ostatky sa našli v 13. storočí. Dnes sa nachádzajú v Krakove aj v relikviári Svätovítskeho chrámu v Prahe. V roku 1942 boli objavené aj ostatky 40 mučeníkov, za ktorých svätec položil život. 

   

Kult Floriána ako patróna hasičov sa postupne rozšíril v celej strednej Európe. V Rakúsku je dokonca národným svätcom. Povesť hovorí, že v ôsmom storočí zachránil Florián nemecké mesto Nurnberg pred požiarom. Ľudia vytvorili tisícky sôch, erbov či pečatí s jeho podobizňou. Zobrazuje sa ako rímsky dôstojník, alebo vojak s prilbou na hlave, v ľavej ruke so zástavou, v pravej s nádobou na vodu, ktorou zalieva horiace obydlie. Katolícka cirkev oslavuje jeho pamiatku 4. mája. V tento deň sa často konajú aj hasičské procesie, vysväcuje sa hasičská technika, robia sa ukážky. 

POĎAKOVANIE

Na Slovensku je viac ako štyritisíc profesionálnych hasičov a 81-tisíc dobrovoľných hasičov. Hasičom poďakovali za ich činnosť aj minister vnútra Roman Mikulec a prezident HaZZ Pavol Mikulášek: "Viem, že nie je ľahké svoj život zasvätiť riskantnému povolaniu, ktoré vykonávate na úkor svojho voľného času, zdravia a rodiny. Hlboko si vážim Vašu odhodlanosť, nekonečnú ľudskosť, ktorú máte vo vlastnom vnútri a ste vždy tam, kde je to potrebné, pripravení riskovať svoj život a zdravie za ochranu tých, ktorí to najviac potrebujú. Veľká vďaka za Vašu prácu," uviedol Mikulášek. 

Za všetku prácu a snahu ďakujeme hasičom aj my, dobrovoľní hasiči a členovia Rednod.sk obchod pre hasičov.  

Ste nadšencom "hasičiny"? Odporúčame Vám pri tejto príležitosti čerstvý rozhovor s Martinom Kavkom. Český hasič, vyšetrovateľ príčin požiarov a hovorca pražských hasičov v podcaste rozprával o zaujímavých témach. Prečo ženy nezasahujú pri požiaroch, ako vznikajú požiare v domácnostiach, v čom sú iné požiare elektromobilov či aký majú vzťah profesionálni a dobrovoľní hasiči...

Titulná foto: Milan Dermek

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz
Predaj alkoholických nápojov mladistvým osobám je zakázaný. Nákupom na tomto eshope potvrdzujete, že máte aspoň 18 rokov.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie