Čuch ako rýchlotest. Česko nasadí proti covidu viacerých psov

Českí colníci začali s výcvikom šiestich psov, aby dokázali rýchlo rozpoznať ľudí s ochorením Covid-19. Bežne sa vybraní psíci špecializujú na odhaľovanie psychotropných a omamných látok, zbraní či bankoviek. Majú absolvovaný základný výcvik, ktorý trvá približne 15 týždňov. Teraz sa naučia rozpoznávanie novej kategórie pachu. Do výcviku vybrali štyroch psov a dve feny. 

ZAHALENÍ PSOVODI

"Každá choroba sa prejavuje nejakou špecifickou pachovou značkou. V prípade tohto koronavírusu je pes schopný rozpoznať zmenu v pachu, ktorá súvisí so zmenou patogénu," uviedol kynológ Ludvík Pinc. 

"Dám mu napríklad novú látku a odmeňujem ho, ak sa o ňu zaujíma. Postupne tým vytváram zvyk, aby pri danej látke zaľahol. Keď som si istá tým, že látku pozná, tak mu postupne dávam klamlivé pachy, pri ktorých naopak nechcem, aby ho zaujímali," uviedla jedna zo psovodiek. Colná správa ČR nechcela konkretizovať, akým spôsobom psy dajú znamenie psovodom v prípade, že bude mať človek Covid-19.

Vybraní štvornohí pomocníci sú zvyknutí na ruch a hluk letiska, pri ktorom ich chovajú a cvičia. Novinkou je, že si musia zvykať na zdravotnícky ochranný overal  a ochranné pomôcky psovodov. Colníci by chceli so psami kontrolovať najmä cestujúcich na Letisku Václava Havla v Prahe, ale do úvahy prichádza tiež nasadenie v sociálnych zariadeniach. Psov na odhaľovanie ochorenia Covid-19 už využívajú napríklad vo Fínsku. V Česku by ich mohli nasadiť od januára.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz
Predaj alkoholických nápojov mladistvým osobám je zakázaný. Nákupom na tomto eshope potvrdzujete, že máte aspoň 18 rokov.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie