Ako vybrať nôž?

Ako vybrať nôž?

Mať kvalitný nôž po ruke sa vždy hodí. Pomôže Vám odrezať špagát či vetvičku. S veľkými kúskami sa Vám dokonca podarí nasekať drevo. Pri výbere ideálneho noža na vaše potreby by ste mali zvážiť niekoľko faktorov. V tomto článku Vám poradíme, na čo sa máte zamerať.

Základné rozdelenie nožov

Nože sa delia na základe toho, k čomu ich používate a k čomu sa Vám hodia:

 • multifunkčné
 • survival
 • lovecké
 • poľovnícke
 • turistické

noz-outdoor

Survival nôž Vám veľmi pomôže pri pobyte v extrémnych podmienkach. V núdzových situáciách Vám dokáže zachrániť život . Môžete s ním vyrúbať strom, postaviť si prístrešok či pitvať zviera.

Lovecký nôž má pevnú čepeľ a rukoväť je vyrobená z prírodných materiálov. Využijete ho pri kempovaní v prírode, pomôže Vám postaviť prístrešok či stiahnuť zviera z kože. Nôž na lovenie býva hmotnostne ťažší.

Poľovnícky nôž sa podobá na lovecký nôž. Avšak sa od seba líšia tvarom a materiálom rukovätí. Zviera s ním neulovíte, no bude Vám dobrým pomocníkom pri stavbe prístrešku.

Turistický nôž by mal byť v batohu každého správneho turistu. Dostupné sú rôzne typy nožov, či už pevný, vystreľovací alebo zatvárací. Nôž využijete na odkrojenie chleba či huby.

Na čo sa zamerať pri výbere nožov?

Najskôr by ste si mali ujasniť, k čomu by Vám mal nôž slúžiť. Ak ho budete nosiť stále u seba, vyberajte najmä podľa veľkosti a hmotnosti. Ak s ním chcete spracovávať drevo, nôž by nemal byť príliš ťažký, aby ste s ním vedeli pracovať. Pri sekaní drevo naopak zvoľte ťažší nôž, ktorý si poradí s prekážkami.  

Rukoväť

Ak plánujete nôž využívať každodenne, zamerajte sa hlavne na ergonómiu noža. Dôležité je, aby Vám pohodlne sedel v ruke. Nôž by nemal mať príliš silnú rukoväť v porovnaní s vašou dlaňou. Potom by sa Vám zle držal pri rezaní. Naopak príliš tenkú rukoväť budete držať kŕčovito a neisto, čo je nebezpečné. Nôž s dlhou rukoväťou sa ľahko vyšmykne z ruky a nôž s krátkou rukoväťou nebudete môcť dobre držať. Pri výbere je dôležitý tvar rukoväte v priereze. Ideálny je tupý ovál, nie moc hranatý a ani príliš oblý.

Čepeľ

Optimálne dĺžka čepele noža je od 75 do 120 cm. Ak chcete zatvárací nôž používať rovnako ako pevný, uistite sa, že má zaistenie čepele. Tá by mala pri práci zostať pevne zaistená v jednej pozícii. To dosiahnete vďaka poistkám rôznych typov. Ide o klasické odpružené poistky, liner lock poistky, poistky na princípe samostatne odpruženej západky či špecifické typy výrobcov.

vyber-noze

Typy nožov

Švajčiarsky nôž

Ide o veľmi populárny, multifunkčný vreckový nôž. Patrí nielen do armádneho vybavenia, ale aj do batohu každého outdoor dobrodruha.

Motýlik nôž

Motýlik je ideálnym nožom pre bojové športy a záľuby. Na bojové športy je vhodný trénovací motýlik alebo vrhací nôž.

Nože s pevnou čepeľou

Nože s pevnou čepeľou sú vhodné pre skúsených užívateľov s náročnejšími požiadavkami. Sú odolnejšie a dokážu spraviť väčšiu a náročnejšiu prácu. Súčasťou noža býva puzdro, ktoré nielen chráni ostrie, ale si ho môžete pripnúť aj na opasok. Výhodou týchto nožov je väčšia dlhá čepeľ a pohodlná rukoväť. Nevýhodou je neskladnosť, musíte ich nosiť na opasku alebo v batohu. Patria sem hlavne vojenské a lovecké nože. Taktiež rybárske nože, ktoré niekedy majú špeciálne vytvorenú čepeľ. V prípade pádu do vody nôž zostane plávať na vode. Cenové rozhranie je tu veľmi široké.

Outdoorové nože

Tento typ noža by Vám nemal chýbať, ak sa pohybujete v prírode. Dobre poslúži k vyrezávaniu palíc či dlabaniu zárezov. Nože majú nižšiu hmotnosť, aby sa s nimi ľahšie pracovalo. Pomôže Vám taktiež pri varení v prírode, krájaní chleba či čistení húb. Outdoorový nôž noste vždy vo vhodnom puzdre. Ochráni ho nielen pred plesňami a koróziou, ale i Vás pri nosení noža na batohu alebo opasku. Puzdra môžu obsahovať rôzne prilepšenia ako je miesto na kresadlo.

Nôž na huby

Hubársky nôž by nemal chýbať žiadnemu vášnivému hubárovi. Býva väčšinou malý a má zaoblené ostrie. Nôž obsahuje aj štetec na očistenie nazbieraných hríbov od hliny. Spravíte si tak doma menší neporiadok.

Vreckový nôž

Pod vreckové nože patrí široký výber od multifunkčných až po taktické nože. Patrí sem aj všetkými známy zatvárací nôž rybička. Cenové rozhranie je od pár eur až po stovky. Ak si chcete dopriať kvalitnú čepeľ, cena bude tým pádom vyššia. Pri zaváracích nožoch sa sústreďte najmä na poistku, ktorá bráni čepeli v pohybe.

Multitooly

Vysokokvalitných nástrojov v jednom kompaktnom tele. 

Materiál nožov

Materiál čepele

Rôzne materiály majú odlišné vlastnosti či údržbu.

 • Nerezová oceľ – ide o najrozšírenejší typ materiálu. Je mäkká, ľahko sa brúsi a je odolná voči korózii. Oceľ nevydrží dlho ostrá a ľahko sa brúsi, čiže údržba je jednoduchá.
 • Damašková oceľ – je odolná, pevná a má výborné rezné vlastnosti. Na trhu je najviac dostupná oceľ 440, ktorá je veľmi odolná. Damaškovú oceľ nájdete na drahších a najdrahších nožoch. Damašková oceľ sa vyrába prekladaním ocele. Čepeľ môže mať vo výsledku niekoľko tisíc vrstiev.

 • Uhlíková (karbónová) oceľ – sa veľmi netupí, ľahko sa brúsi, no nie je odolná voči korózii. Nároky na jej údržbu sú celkom vysoké. Nože vždy utierajte od tekutín a kyslých potravín. Má však výborné rezné vlastnosti, dokonca lepšie ako nerezová oceľ. Čepeľ občas pretrite hubkou s olejom, vydrží Vám tak oveľa dlhšie.

 • Keramika – keramické čepele sa používajú najmä na kuchynské nože. Sú veľmi ostré, pracuje sa s nimi ľahko a krájané potraviny sa na ne nelepia. Nevýhodou je ich krehkosť. Ak Vám spadne keramický nôž na zem, môžete sa s ním rozlúčiť.

 • Plast – existujú aj nože s plastovou čepeľou, no nie sú veľmi rozšírené. Používajú sa napríklad v kancelárii na otváranie obálok či na záhradnícke práce. Tento typ nožov je veľmi ľahký.

Materiál rukoväť

Rukoväte nožov nájdete vyrobené z rôznych druhov materiálov. Najčastejšie z dreva, ocele, plastu, gumy či kože. Nože s drevenou rukoväťou pôsobia prírodne a elegantne. Jednoduché nože na hríby majú plastovú rukoväť, lovecké nože ju majú z jelenieho parožia.

Kde využijete nože?

 • švajčiarsky nôž je praktický, vhodný na výlet do prírody, nakrájate s ním špekáčik, prerežete vetvu či odrežete náplasť na odreninu,
 • špeciálny hubársky nôž využijete na zmieranie hríbov, dostupný je aj so štetcom na očistenie,
 • outdoorový nôž je vhodný na túru či do kempu,
 • lovecký nôž by vám nemal chýbať na love, môžete s ním usmrtiť zviera či niečo odrezať.

Zhrnutie o výbere nožov

 • pevné nože znesú vysokú námahu, môžete s nimi rezať strom, musíte ich mať v puzdre,
 • zatváracie vreckové nože ľahko schováte a bezpečne prenesiete,
 • univerzálna je čepeľ z nerezovej ocele,
 • perfektne ostrá a odolná je uhlíková oceľ, no ľahko podlieha korózii,
 • kvalitná, no drahá je čepeľ z damaškovej ocele.