38 pátraní za polrok: Zachrániť život je najlepší pocit a naše poslanie, hovorí zakladateľ PPT

"Prvý polrok 2021 hodnotíme ako veľmi náročnýovplyvnila ho pandémia a rôzne obmedzenia. Vnímali sme, že niektorí ľudia psychicky nezvládajú tento stav. V prvých troch mesiacoch sme zaznamenali taký počet nezvestných, aký mávame štandardne za celý rok," hodnotí Jozef Juhoš, zakladateľ Pohotovostného pátracieho tímu (PPT). 

Toto občianske združenie spája desiatky členov a množstvo registrovaných dobrovoľníkov po celom Slovensku, ktorí vo voľnom čase nezištne pátrajú po nezvestných osobách. V prvom polroku 2021 absolvovali 38 výjazdov po celom Slovensku. "Našťastie, pribudlo nám mnoho šikovných a odhodlaných členov, takže sme toto obdobie v rámci možností a s vypätím všetkých síl zvládli." Väčšina akcií mala šťastný koniec, ale evidujú viaceré prípady, ktoré skončili smutne. Pátrajú aj po nezvestných mladistvých, ktorí opustia svoje domovy či reedukačné centrá. 

POZOR NA KÚPANIE

Teraz v lete sa častejšie stretávajú s prípadmi tragických kúpaní v prírode. Členmi PPT sú aj profesionálni potápači. "Bez nich by bolo prehľadávanie vodných plôch pre nás ostatných technicky nemožné, hoci za určitých vhodných podmienok vieme zasiahnuť aj tam. Ľudia si musia uvedomiť, že voda je živel a mali by sa chovať zodpovedne. Pri akejkoľvek činnosti pri vode treba rozmýšľať a vstupovať do nej iba v triezvom stave, a hlavne nikdy sám. Dvojnásobne to platí pre maloleté osoby, pri nich je potrebný nepretržitý dozor," upozorňuje zakladateľ PPT.

ppt 2 rednod zdravotnicka taska

STÁLE VPRED: PSYCHOLÓGOVIA, DRONY, PSÍCI...

Pohotovostný pátrací tím sa posúva vpred vo viacerých oblastiach. Rozšíril spoluprácu s profesionálnymi psychológmi z organizácie IPčko či spustil mobilnú aplikáciu PATRO. Členom a dobrovoľníkom pri pátraní pomáhajú drony, termokamery, záchranárske batohy, nočné videnie a ďalšie technológie.

"Veľmi nám pomáhajú aj pátracie psy, preto teraz vytvárame vlastný tím kynológov v každom kraji. Čokoľvek nám dokáže uľahčiť prácu, ale najpodstatnejšie pri pátraní sú odhodlanosť, šikovnosť a profesionalita našich členov," uviedol Jozef Juhoš. 

ZÁCHRANA ŽIVOTA = NAJLEPŠÍ POCIT A POSLANIE 

Pohotovostný pátrací tím vykonáva svoju činnosť stále nezištne. Dokáže rýchlo zmobilizovať svojich členov vo viacerých krajoch súčasne a zasiahnuť prakticky kdekoľvek na Slovensku.

"Našou jedinou výplatou je poďakovanie a uznanie od ľudí, ktorým sme pomohli, plus kladné ohlasy máme tiež od polície. To nás na konci nášho úsilia vždy poteší a zahreje pri srdci. Nepoznáme totiž lepší pocit ako je zachrániť ľudský život, a to je naše poslanie. Už veľakrát sme matkám našli deti alebo naopak deťom vrátili ich rodičov... Sú to silné a nezabudnuteľné príbehy, ktoré nás poháňajú vpred," dodal Jozef Juhoš.  

Viac informácií o združení, či možnostiach ako požiadať o pomoc a ako poskytovať pomoc, nájdete na webe patranie.org. Pohotovostný pátrací tím pôsobí ako ostatná záchranná zložka Integrovaného záchranného systému.

Foto: Facebook / Pohotovostný pátrací tím

Rednod.sk, obchod pre hasičov, zdravotníkov, záchranárov podporuje činnosť PPT.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz
Predaj alkoholických nápojov mladistvým osobám je zakázaný. Nákupom na tomto eshope potvrdzujete, že máte aspoň 18 rokov.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie