3 metre k životu: Hasiči žiadajú ohľaduplnejšie parkovanie na sídliskách

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Košiciach prišlo s iniciatívou 3 metre k životu. Žiadajú o ohľaduplnejšie parkovanie a poukazujú na problematickú prejazdnosť vozidiel Integrovaného záchranného systému (IZS) v mestách a obciach. Cieľom je, aby ľudia nechávali 3 voľné metre pri parkovaní na verejných komunikáciách, aby na nástupné plochy a hydranty upozorňovalo dopravné značenie, aj aby sa zlepšila legislatíva týkajúca sa tejto problematiky. 

Na Slovensku bolo v minulom roku 2489 požiarov budov a objektov, čo je približne štvrtina zo všetkých požiarov a v priemere je to 7 takýchto požiarov za deň. Aj pri minuloročnom veľkom požiari bytovky v Prešove, keď zahynulo osem ľudí, mali hasiči problémy s prejazdom, respektíve s priestorom potrebným pre vozidlá s plošinou.

Iniciatívu 3 metre k životu presadzujú aj viaceré okresné riaditeľstvá HZS v Českej republike. Upozorňujú tiež na potrebu parkovania aspoň 5 metrov od križovatky, keďže hasičské auto má väčšinou veľký rádius zatáčania. Podtitul iniciatívy je: "Keď ide o život, preparkovať nestihnete." 

Rednod.sk, špeciálne produkty pre život, eshop pre hasičov, záchranárov, zdravotníkov

Predaj alkoholických nápojov mladistvým osobám je zakázaný. Nákupom na tomto eshope potvrdzujete, že máte aspoň 18 rokov.